Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Open house
Otwarty wykop
Archeolodzy opowiedzą o bieżących pracach wykopaliskowych i najciekawszych projektach archeologicznych w Muzeum Łazienki Królewskie.
Modern era
Free
Sunday 16 June de 13:00 à 15:00
Saturday 15 June de 13:00 à 15:00
General public
Workshop
"Łazienki od kuchni. O czym mówią mury"- warsztaty archeologiczne dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Czy pomieszczenia o funkcji kuchni umiejscawiano w domach od zawsze? Jak wyglądały dawne kuchnie i czy ich pozostałości możemy odnaleźć w Łazienkach Królewskich? Podczas zajęć z Archeolożką Zosią dowiemy się, w jaki sposób archeolodzy prowadzą badania wykopaliskowe i skąd wiedzą "gdzie coś jest". Obejrzymy ponadto sprzęt archeologiczny i zabytki związane z pałacowymi kuchniami. Wspólnie spróbujemy też odtworzyć budynek kuchni, mając do dyspozycji wskazówki archeologów i specjalne "materiały budowlane".
Free
Sunday 16 June de 11:00 à 12:30
Children
Schoolchildren :Primary
Workshop
Łazienki od kuchni. Pobite gary!
Wspólnie odkryjemy tajemnice archeologii poprzez zabawę i zajęcia praktyczne. Dowiemy się, co znajdują archeolodzy i jakie daje im to wskazówki przy odtwarzaniu historii ludzi żyjących dawno temu? Co dzieje się z zabytkami po wykopaniu z ziemi?
W jaki sposób badacze starają się zrozumieć przeszłość? Obejrzymy sprzęt archeologiczny i zabytki związane z pałacowymi kuchniami. Przeprowadzimy poszukiwania pozostałości kulinarnych i spróbujemy odtworzyć potłuczone naczynia.
Free
Saturday 15 June de 11:00 à 12:30
Children
Schoolchildren :Primary
Lecture
Dieta XVIII-wiecznej magnaterii w świetle badań archeozoologicznych na przykładzie bialskich Radziwiłłów
Na przestrzeni wieków preferencje kulinarne zmieniały się niejednokrotnie, a każda epoka posiadała inny zestaw produktów wykorzystywanych do przygotowywania potraw. Świetnymi źródłami do poznania dawnej kuchni są uzupełniające się nawzajem źródła historyczne oraz archeozoologiczne w przypadku konsumpcji mięsa, czyli kości zwierzęce pozostawione przez dawnych ludzi w jamach śmietniskowych. Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej zagadnieniu diety magnackiej w XVIII wieku na przykładzie bialskich Radziwiłłów - z ich kuchni bowiem pochodzą niezwykle interesujące zbiory szczątków zwierzęcych zdradzające, czym żywili się jedni z najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa Rzeczypospolitej. Dowiemy się, z czego można było zrobić wówczas tort, czemu kasza nie zawsze bywała daniem wegetariańskim, co jadano podczas postów oraz czym był papik.
Free
Friday 14 June de 18:00 à 19:15
Adults
Schoolchildren :Secondary school (15 years and up)
AccessibilityMobility issues / wheelchair
Press contact:
Agata Zawora
a.zawora@lazienki-krolewskie.pl
(+48) 501 782 000