Tegoroczne Europejskie Dni Archeologii we Włocławku przebiegać będą pod hasłem podróży w czasie i przestrzeni. Dołącz do wycieczki rowerowej i odwiedź stanowiska archeologiczne, jakie znajdują się w najbliższej okolicy, poznając przy okazji lokalne dziedzictwo kulturowe. Zobacz wyjątkową wystawę, która przeniesie Cię w głębiny naszej przeszłości. Spotkaj się ze znalazcą wczesnośredniowiecznego miecza Ulfberhta z przystani na Piwnej i posłuchaj jego pasjonujących opowieści. Niech te wyprawy staną się mostem, łączącym współczesność z minionymi wiekami. Wyrusz z nami – czas start!
Discovery tour
Wycieczka rowerowa "Szlakiem dawnych traktów i karczm"
Wycieczka rozpoczynać się będzie spotkaniem przy ul. Szpichlernej 19 we Włocławku. Jej uczestnicy zostaną zaznajomieni z trasą, opracowaną na bazie przebiegu traktów zadokumentowanych na Mappie Szczegulnej Woiewodztwa Brzeskiego Kuiawskiego y Inowrocławskiego Karola Perthéesa (1785 rok). Po drodze mijać będą stanowiska, znane z literatury, lub zweryfikowane metodami archeologicznymi. Każde z nich będzie zaznaczone na przekazanych uczestnikom planach. Wyprawa zakończy się w leśniczówce Poraza krótką opowieścią o współpracy Lasów Państwowych i archeologów.
Free
Friday 14 June de 9:00 à 13:00 (Miejsce startu: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, 87-800 Włocławek)
Schoolchildren
Schoolchildren :Primary, Secondary school (11-15 years)
Wycieczka rowerowa (ok. 20-25 km) dla zorganizowanych grup szkolnych wraz z opiekunami, maksymalna liczba uczestników 100 osób. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres a.drozd-lipinska@muzeum.wloclawek.pl w terminie do 24.05.2024. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu grupy decyduje kolejność zgłoszeń.
Exhibition
Uroczyste otwarcie wystawy „Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice”
Wystawa, poświęcona jest tzw. „polskim piramidom” — monumentalnym grobowcom z epoki kamienia. Te imponujące struktury zostały wzniesione około 5500 lat temu jako miejsca pochówku elity rolników. W miejscu złożenia zmarłych usypano długie nasypy ziemne, które otaczano kamieniami, tworzącymi obstawę o charakterystycznym kształcie. Na ekspozycji można zobaczyć przedmioty pochodzące ze stanowisk w Wietrzychowicach, Gaju i Sarnowie. Jej głównym celem jest zaprezentowanie tych niezwykłych zabytków architektury i podkreślenie znaczenia grobowców kujawskich dla naszego dziedzictwa kulturowego.
Free
Saturday 15 June de 17:00 à 19:00 (Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, 87-800 Włocławek. Wystawę będzie można zwiedzać od 15.06.2024 do 30.09.2024)
Children, Family, Adults, General public, Schoolchildren
Schoolchildren :Preschool, Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)
Lecture
Spotkanie otwarte "Rozmowy o archeologii przy kawie - tajemniczy miecz z odmętów Wisły"
Spotkanie ze znalazcą wczesnośredniowiecznego miecza, przypadkowo odkrytego w trakcie pogłębiania Wisły. Sławomir Mularski, dzięki któremu miecz został wydobyty z wiślanego mułu w pobliżu przystani przy ul. Piwnej we Włocławku, jest właścicielem firmy, prowadzącej prace w obrębie koryta Wisły, ale także nurkiem, od wielu lat współpracującym z archeologami m.in. przy identyfikacji wraków czy wydobywaniu szczątków ludzkich, zatopionych w wodach jeziora w czasach historycznych. Porozmawiamy wspólnie o początkach współpracy znalazcy miecza z naukowcami i okolicznościach, jakie doprowadziły do spektakularnego odkrycia.
Free
Sunday 16 June de 12:00 à 14:00 (Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19. W razie złej pogody - sala audiowizualnej pobliskiego Muzeum Etnograficznego (ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6))
Children, Family, Adults, Schoolchildren
Schoolchildren :Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)
Press contact:
Alicja Drozd-Lipińska
a.drozd-lipinska@muzeum.wloclawek.pl
(54) 232-67-53
- Archiwum Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Archiwum Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Archiwum Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi
- Archiwum Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- fot. S. Rogalski. Archiwum Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku