Ministère de la culture Inrap

Dolnośląskie, Wałbrzych

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

FreeFriday 14 June, Saturday 15 June

  • Difficultés motrices / fauteuil roulant
  • Handicap visuel
  • Handicap auditif
  • Handicap mental

ul. Wysockiego 29,
58-304 Wałbrzych

https://starakopalnia.pl/
add

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia („Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja największej wałbrzyskiej kopalni umożliwiła powstanie wyjątkowego obiektu na turystycznej mapie Polski. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. W strukturach Starej Kopalni działa Muzeum Przemysłu i Techniki, w ramach którego funkcjonuje Dział Archeologii. Są to zbiory dawnego Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu.

School group visits

School group visits

Skarby przodków - czyli co też ludzie ukrywali?

Każdy skarb to niezwykła ludzka historia. Opowiemy Wam o tym dlaczego ludzie ukrywali depozyty i jak to robili? Czy każdy skarb zawiera kosztowności? Jakie są najcenniejsze odnalezione skarby na świecie i w Polsce? Co kryją wałbrzyskie góry i podziemia? Czy można samodzielnie poszukiwać skarbów?
Prezentacja i warsztaty oraz zwiedzanie wystawy "Przetrwały ukryte w ziemi - skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne".

Free

Friday 14 June de 10:00 à 11:30 et de 12:00 à 13:30

Schoolchildren

Schoolchildren :

Secondary school (11-15 years)

School group visits

School group visits

Jak garnki dawniej robiono?

Garnek to podstawowe naczynie w każdym domu, w którym gotujemy i przechowujemy różne potrawy. Współczesne garnki różnią się jednak od najstarszych naczyń. Dawniej garnki lepiono ręcznie z gliny, ozdabiano a następnie wypalano w ognisku. Podczas naszych warsztatów dzieci same będą mogły spróbować swoich sił i wykonać własne gliniane naczynie i je ozdobić. Lepienie z gliny rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię. Prezentacja i warsztaty przygotowane we współpracy z Centrum Ceramiki Unikatowej przy Galerią BWA w Wałbrzychu.

Free

Friday 14 June de 10:30 à 12:00 et de 13:00 à 14:30

Schoolchildren

Schoolchildren :

Primary

Lecture

Lecture

Z archeologią za pan brat

Co to jest archeologia? Kim jest archeolog i na czym polega jego praca? Co można odkryć w okolicach Wałbrzycha i nie tylko? Jak wyglądają wykopaliska archeologiczne?
Na te oraz na inne pytania dotyczące archeologii i zawodu archeologia opowie Państwu archeolog ze Starej Kopalni. Nie zabraknie także ciekawostek archeologicznych z samego Wałbrzycha.
Wykład z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie "Przetrwały ukryte w ziemi - skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”.

Free

Friday 14 June de 17:00 à 18:30

General public

Schoolchildren :

Secondary school (15 years and up)

Accessibility

Mobility issues / wheelchair

Show

Show

Piknik średniowieczny

Wydarzenia drugiego dnia Europejskich Dni Archeologii 2024 organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Bractwo Zamku Grodno. Zapraszamy na pokaz średniowiecznych walk, strzelanie z łuku, prezentacje dawnej mody i do scryptorium oraz warsztatu garncarza. Dodatkowo członkowie Bractwa opowiedzą o tym jak dawniej żyli ludzie, co nosili i jakiej broni używali. Nad tą częścią imprezy będzie czuwał Herold, czyli średniowieczny konferansjer. To Bjorn Złotousty, który opowieściami swymi zaciekawi, zachęci do poznawania historii regionu i kraju oraz pożartuje sobie, niczym przedni trefniś o ciętym języku. Oprócz tego uczestnicy poznają tajniki zawodu archeologa.

Free

Saturday 15 June de 11:00 à 16:00

Children, Family, Adults, Schoolchildren

Schoolchildren :

Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)

Accessibility

Visual disability, Hearing disability, Mental disability

Press contact:

Magdalena Karolewska Dział Marketingu

marketing2@starakopalnia.pl

74 667 09 15

  • Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
  • EDA 2023
  • EDA 2023
  • EDA 2023
  • EDA 2023

Access map

16.259713468527714 50.77261756462414
-->