W ramach wydarzenia o nazwie „Archeologia Westerplatte. Od badań do muzeum” przewidziane jest przeprowadzenie szeregu lekcji archeologicznych. Dla odwiedzających planuje się udostępnienie wykopów archeologicznych prowadzonych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez Dział Archeologiczny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W planach jest również prezentacja procesu konserwacji zabytków pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych na Westerplatte. Ta część wydarzenia zostanie przeprowadzona w zabytkowym budynku elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
Discovery tour
Udostępnienie wykopów archeologicznych prowadzonych na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez Dział Archeologiczny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Udostępnione zostaną trzy lokalizacje:
- wykop archeologiczny wytyczony w ramach poszukiwań stanowiska polskiej armaty polowej 76,2 mm;
- wykop archeologiczny wytyczony w ramach poszukiwań miejsca śmierci legionisty Mieczysława Krzaka, obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej;
- wykop archeologiczny w miejscu planowanej drogi przeciwpożarowej powstającej w ramach budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Free
Saturday 15 June de 10:00 à 15:00
Friday 14 June de 10:00 à 15:00
Children, Family, Adults, General public, Schoolchildren
AccessibilityMobility issues / wheelchair, Mental disability
School group visits
Lekcje muzealne
W ramach lekcji zaprezentowane zostaną m.in. zabytki odnalezione w trakcie badań archeologicznych, wyjaśniona zostanie specyfika pracy archeologów oraz innych specjalistów zespołu badawczego (np. antropologa czy dokumentalistów archeologicznych)
Free
Friday 14 June de 10:00 à 15:00
Children, Schoolchildren
Schoolchildren :Primary
AccessibilityMobility issues / wheelchair, Mental disability
Demonstration
Prezentacja procesu konserwacji zabytków
Ta część wydarzenia zostanie przeprowadzona w zabytkowym budynku elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Prezentacja ma na celu uświadomienie uczestnikom wydarzenia jak wieloetapowy i pracochłonny jest łańcuch działań muzealników o różnych specjalizacjach. Muzealni archeolodzy planują i realizują badania wykopaliskowe, dzięki którym pozyskiwane są zarówno nowe informacje o historii badanego obszaru, jak i artefakty kontekstowo z nim związane. Odkryte artefakt należy wstępnie zabezpieczyć i udokumentować (interpretacja, inwentaryzacja, dokumentacja opisowa i fotograficzna). Po wykonaniu tych czynności zabytek przekazywany jest do pracowni konserwatorskiej, gdzie odbywa się proces doboru metod trwałego zabezpieczenia stanu zabytku oraz sama, niekiedy bardzo czasochłonna, konserwacja. Zakonserwowany zabytek ponownie trafia do archeologów, którzy opracowują jego szczegółowy opis. Dopiero ostatnim etapem tej swoistej „wędrówki” artefaktu jest muzealna wystawa.
Free
Saturday 15 June de 10:00 à 15:00
Friday 14 June de 10:00 à 15:00
General public
AccessibilityMobility issues / wheelchair, Mental disability
Press contact:
Patrycja Suszko
p.suszko@muzeum1939.pl
+48 577300064