Ministère de la culture Inrap

, Sandomierz

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu/The Castle Museum in Sandomierz

FreeFriday 16 June, Saturday 17 June, Sunday 18 June

Zamkowa 12,
27 - 600, Sandomierz

http://www.zamek-sandomierz.pl/
add

Siedzibą Muzeum jest Zamek Królewski w Sandomierzu, Muzeum Zamkowe jest największym Muzeum w mieście, które jest nazywane archeologicznym El Dorado. Historia Muzeum sięga jeszcze czasów przed II wojną światową i przedwojennym PTK. Obecnie zbiory dzielą się na 5 działów: Archeologiczny, Etnograficzny, Historyczny, Sztuki i Literatury w ramach, których prezentowana jest historia Sandomierza i ziemi Sandomierskiej od pradziejów aż po czasy współczesne. Dział Archeologii, jest szczególnie bogaty, gdyż miasto Sandomierz jest pod tym względem bardzo dobrze rozpoznane nie bez przyczyny mówi się o Sandomierskiej Szkole Archeologii. Warto zwrócić uwagę, że duża ilość kultur archeologicznych wywodzi swoją nazwę od miejscowości na Sandomierszczyźnie lub jej okolicach, co wynika z intensywności badań.

Lecture

Lecture

Wykład dr Wojciecha Rajpolda pt Importy rzymskie-na ziemiach polskich

W związku z planowaną na początek 2024 roku wystawą pt. "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich" zostanie wygłoszony wykład który ma przybliżyć tą tematykę. Zostaną także zaprezentowane niektóre przedmioty które pojawią się na planowanej wystawie.

Free

Friday 16 June de 15:00 à 16:00

Children, Family, Adults, General public, Schoolchildren

Workshop

Workshop

Warsztat pracy archeologa

Warsztat pracy archeologa, czyli mini wykopaliska, uczestnicy sami odnajdują obiekty w warstwach ziemi, po czym uczą się je opisywać na kartach inwentarzowych. Zajęcia archeologiczne, których celem jest pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa. Zapoznanie ich z tym, czym jest archeologia, jakie narzędzia są wykorzystywane i co jest celem badań archeologicznych.

Free

Friday 16 June de 11:00 à 15:00

Children, Schoolchildren

Schoolchildren :

Preschool, Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)

Exhibition

Exhibition

Otwarcie wystawy pt. Zabytki sprzed Zamku - artefakty odkryte na zamkowym placu

Skromna wystawa ukazująca część zabytków, które zostały odkryte w trakcie wykopalisk prowadzonych na zamkowym placu. Będzie wstępem do wystawy archeologicznej, która skupia się na dziejach ziemi sandomierskiej. Jej głównym celem jest podkreślenie historii Zamku Sandomierskiego.

Free

Saturday 17 June de 15:00 à 16:00

Children, Family, Adults, General public

Schoolchildren :

Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)

Lecture

Lecture

Wykład dr Wojciecha Rajpolda pt. Archeologia w Popkulturze

Wykład ma celu pokazanie obrazu archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną prześledzone początki wyobrażenia archeologa, jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski będący inspiracjami dla Indiany Jonsa. Pokażemy także ile faktycznej pracy archeologa znajduje się w filmach z serii Indiana Jones. Przedstawione będą także inne postacie z popkultury, które stanowiły inspiracje dla Indiany Jonesa. Na końcu zastanowimy się czy archeologia może uciec od właśnie takiego wizerunku.

Free

Sunday 18 June de 15:00 à 16:00

Children, Family, Adults, General public, Schoolchildren

Schoolchildren :

Preschool, Primary, Secondary school (11-15 years), Secondary school (15 years and up)

Press contact:

Rajpold Wojciech

W.rajpold@zamek-sandomierz.pl

660915721

  • 20338_vignette_Zamek-Krolewski-w-Sandomierzu-fot.-Tomasz-Chmiel.jpg
  • 19723_vignette_CRW-8262-RT8.jpg
  • 19724_vignette_CRW-8130-RT8.jpg
  • 19722_vignette_IMG-4325.JPG
  • 19721_vignette_IMG-4338.JPG

Access map

21.747420 50.675874
-->